Matematik Bölümümüz 2001 yılında kurulmuştur. Bölümümüzün ana hedefi eğitim, araştırma ve teknik alanlarda çalışacak geleceğin matematikçilerini yetiştirmektir. Ayrıca üniversitemizin diğer bölümlerine de servis dersleri verilmektedir. Lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir. Lisansüstü eğitim ise, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü organizasyonu ile sürdürülmektedir.

Bölümümüzde 7 profesör, 5 doçent, 6 doktor öğretim üyesi, 5 doktor araştırma görevlisi ve 2 araştırma görevlisi görev yapmaktadır.

Zorunlu ve seçmeli derslerden oluşan lisans programını tamamlayan öğrenciler "Matematikçi" unvanı alarak mezun olurlar. Lisans eğitimi yanında bölümümüzde yüksek lisans ve doktora eğitimi de yapılmaktadır.

Eğitim Fakültesinden pedagoji derslerini alan öğrenciler orta eğitimde matematik öğretmenliği yapabilmektedir. Mezunlar ayrıca özel lise ve dershanelerde öğretmen olarak çalışabilmekte; bölümde verilen temel bilgisayar eğitimini geliştirenler ise bilgisayar uzmanı olarak çeşitli kamu kuruluşları ve özel kuruluşlarda görev alabilmektedir.

 

Matematik Bölümü - Ana Bilim Dalları

·         Geometri Ana Bilim Dalı

·         Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı

·         Topoloji Ana Bilim Dalı

·         Cebir ve Sayılar Teorisi Ana Bilim Dalı

·         Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Ana Bilim Dalı

·         Matematiğin Temelleri ve Matematik Mantık Ana Bilim Dalı

Olusturulma Tarihi:2021-03-22 13:07:59
Guncelleme Tarihi: 2021-08-02 12:57:43