Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin ev sahipliğinde Türk Dil Kurumu iş birliği, Kırşehir Valiliği ve Kırşehir Belediyesinin destekleriyle düzenlenen Uluslararası Yunus Emre ve Anadolu’da Türk Yazı Dilinin Gelişimi Sempozyumunda, yurt dışından ve yurt içinden gelen yetmiş katılımcının sunmuş olduğu bildirilerle kültür ve medeniyetimizin önemli simalarından biri olan Yunus Emre bütün yönleriyle ele alındı. Sempozyumun 4 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşen açılış programına Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Zeki Eraslan, Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci, ulusal ve uluslararası düzeyde bilim insanları, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. 

Sempozyumun Düzenleme Kurulu Başkanlığını yapan Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadir İlhan, açılış konuşmalarında ilk olarak böylesine büyük çaplı bir organizasyonun gerçekleştirilmesine verdikleri destekten dolayı Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’e, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya, Kırşehir Valisi İbrahim Akın’a, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’ye ve sempozyuma katkı sağlayan bilim insanlarına teşekkür ederek bilgi şöleninin verimli geçmesi temennisinde bulundu. Konuşmalarında kültür ve medeniyetimizin önemli simalarından bir olan Yunus Emre’nin Kırşehir’de yaşamış ve Türk Dilinin bu topraklarda yaşatılmasına öncülük etmiş önemli bir değer olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nadir İlhan, Anadolu’da ses bayrağımız Türkçenin dalgalanmasında büyük payı bulunan Yunus Emre’nin Kırşehirile olan bağını dile getirdi.

İlhan: “Yunus Emre, Kırşehir’de Yaşamış, Türk Dilinin Anadolu’da Yaşatılmasında Öncü Olmuş Bir Değerdir”


Konuşmalarının devamında; yazmış olduğu ilahilerle aşkımıza ses, ölü gönüllerimize nefes olmuş abidevi bir şahsiyet konumundaki Yunus Emre’nin Türk milletinin gönül dünyasına taht kurmuş bir mutasavvıf şair olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Nadir İlhan: “İlim, kültür ve sanat hayatına eşsiz katkıları olmuş bu büyük şahsiyetten bize kalan mirasın idrak edilerek sahiplenilmesi, yeniden büyük Türkiye’nin imarı açısından çok büyük bir önem arz etmektedir. Bugün başlayan bu bilgi şöleni, bu yolda atılmış önemli bir adımdır. Emeği geçen herkese yeniden teşekkür ediyorum...” sözleriyle konuşmalarını tamamladı. Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nadir İlhan’ın ardından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Zeki Eraslan söz alarak bir konuşma yaptı. Dr. Eraslan konuşmasında, gönül dünyasına hükmedebilen büyük insanların diyarı Kırşehir’de olmaktan mutlu olduğunu dile getirerek Türkçeye can veren insanlar ve eserlerle dolu bir medeniyete sahip olan Kırşehir’in böyle bir sempozyuma ev sahipliği yapmasının da ayrı bir önem arz ettiğini ifade etti. Dr. Eraslan, güzel başlayan bu sempozyumun güzel bir şekilde tamamlanmasını diledi. 

Eraslan: “Dil, Mili Kültürün Koruyucusu ve Taşıyıcısıdır”


Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Zeki Eraslan’ın konuşmasının ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Vatan Karakaya, Yunus Emre’nin Batı paradigmasına alternatif bir şahsiyet ve karakter olması nedeniyle bizim için önemli ve değerli olduğunu kaydetti. Gönülle yoğrulmuş Anadolu kültürünün gönül mecrasından uzaklaşarak Batı paradigmasının etkisinde maddeleşmeye yüz tutan bir eğilim içinde olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Batı paradigmasının etkisinde kalarak maddeleşme eğilimi gösteren Anadolu Kültürünün artık çok hızlı bir şekilde tersine dönüştürülmesi gerektiğine inanıyorum. Merkezinde Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran- ı Veli’nin olduğu ve Anadolu’yu yoğuran bu kültürü yeniden gün ışığına çıkartmalı, yeniden yaşamalı ve asra dönük yeni anlayışlar oluşturmalıyız.”

Rektör Karakaya: “Anadolu Kültürünün Batı Paradigmasının Etkisinden Kurtulması Gerekiyor”


Yunus’ların tekrar ortaya çıkabilmesi için Yunus Emre’nin kaynağını iyi irdelemek ve onu iyi bilmek gerektiğini ifade eden Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu sempozyumun tarihimizin bir değeri olan Yunus Emre’yi bize tekrar öğreteceğini söyleyerek belki de buradan çıkacak yeni öğretiler ile bu asra ışık tutabilecek bir başlangıç yapacaklarını sözlerine ekledi. “İlimle ilerleyiş inşallah istikbalimizi kuvvetli yapacak.” diyen Rektör Karakaya, sempozyuma destek veren herkese teşekkür ederek sempozyumun verimli geçmesi temennisinde bulundu. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın ardından Kırşehir Valisi İbrahim Akın da Kırşehir’in yetiştirdiği değerli şahsiyetler ile bir medeniyet ve kültür şehri olduğunu söyleyerek bu değerlerin Anadolu’da Türk yazı dilinin oluşmasına öncülük ettiklerini ifade etti. Kırşehir’in böylesine önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapmasından mutluluk duyduğunu dile getiren Vali İbrahim Akın, sempozyuma katkı sunan herkese teşekkür ederek sempozyumun başarılı geçmesi dileğinde bulundu. 

Akın: “Kırşehir, Bir Medeniyet ve Kültür Şehridir”


Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Zeki Kaymaz’ın başkanlığını yaptığı sempozyumun ilk oturumunda Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hayat Develi, “Yunus Emre Divanlarının Nüshaları Arasında”; Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, “Yunus Bize Ne Söylüyor”; Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş “Dil Bilgisi Terimi Olarak Sandhi ve Yunus Emre’deki Örnekleri” ve TDK eski başkanlarından Prof. Dr. Mustafa Kaçalin “El-Bardahi’nin Cami’ul’lFurs’undan” başlıklı bildirilerini sundular.

İki gün boyunca devam eden ve toplam 16 oturumda 66 bildirinin sunulduğu bilgi şöleninin ardından üçüncü gün bu şölene bildirileriyle katkı sağlayan değerli bilim insanlarıyla Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre’nin manevi huzurlarına çıkıldı. Yunus Emre’nin makamının bulunduğu Ulupınar’ı ziyaret eden bilim insanları, bu esnada Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nadir İlhan’ın açılış konuşmalarında ifade ettiği şekilde Yunus’un yaygın olarak bilinenin aksine Eskişehirli değil Kırşehirli olabileceği hususunda ortak kanaatlerini bildirdiler.