Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Vagif Guliyev’in doğumunun 60. yılı anısına düzenlenen International Conference On Operators In Morrey-Type Spaces And Applications, “Morrey Tipi Uzaylarda Operatörler ve Uygulamaları” OMTSA 2017 10 Temmuz 2017 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda başladı.

Açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın yaptığı OMTSA 2017’nin ilki 2011 yılında “OMTSA 2011” olarak Prof. Dr. V. I. Burenkov’un 70 doğum yılı anısına düzenlenmişti. 2011’de düzenlenen bu sempozyum, Avrupa Birliği Erasmus çerçevesinde üniversiteler arasında ikili işbirlikleri kurularak Türkiye’de ve yurtdışında birçok üniversitenin birlikte gerçekleştirdiği çok sayıda proje sonuçlandırılmasına vesile olmuştu.

Bu yıl düzenlenen “OMTSA 2017”den de benzer faydaların sağlanması beklenirken sempozyuma yaklaşık 19 ülkeden 84 bilim insanı katıldı. Açılış konuşmasını organize komitesi adına Ankara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Şerbetçi yaptığı sempozyumda, Prof. V.I. Burenkov söz alarak Prof. Dr. Vagif Guliyev’in özgeçmişi hakkında bilgi verdi.

Sempozyumun son açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, sempozyum katılımcılarına teşekkür ederek Kırşehir ve üniversitemiz hakkında bilgi verdi. Sempozyumun amacına da değinen Prof. Dr. Vatan Karakaya, OMTSA 2017 sempozyumunda ele alacakları “Morey Mekanı ve Sabit Nokta Teorisi” gibi matematiğin önemli konularını tartışacaklarını belirtti.