Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı bünyesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından 17.05.2017 tarihinde “Anka Kuşunun Kanadında” ismiyle şiir ve müzik dinletisi düzenlendi.

 

Yoğun bir ders döneminin nihayetinde Üniversitemiz öğrencilerinin aidiyet duygularını geliştirmek ve yaklaşan dönem sonu sınavlarına ruh dinginliği içinde hazırlanmalarını sağlamak gibi bir amaca da hizmet eden program, öğrencilerle velilerinin yoğun ilgisi eşliğinde, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadir İlhan, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Âdem Taşdemir, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Zeki Küçük, Daire Başkanları ve öğretim elemanlarının katılımları ile gerçekleşti.

Program, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadir İlhan’ın, gecenin anlam ve ahengine uygun, şiir tadınca bir konuşmasıyla başladı. Şiirin ve türkünün bin bir rengiyle çiçeklendiği bu topraklarda Yunus Emre, Âşık Paşa, Gülşehri, Neşet Ertaş gibi söz ustalarının elinde Türkçenin âdeta bir kuyumcu titizliğiyle işlendiğini vurgulayan Prof. Dr. Nadir İlhan, geleneğin ruhuna ve dahi mevsimin ahengine uygun bir şekilde, dinleyicileri, baharı koklayarak kelimeler ülkesine girmeye davet etti.

 

Salonda hazır bulunanları “Anka Kuşunun Kanadında” şiir iklimini temaşaya çağıran Prof. Dr. Nadir İlhan, bu güzel konuşmalarının ardından sürpriz bir şekilde dekan yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Doğan’ı kendisinden de bir şiir dinlemek üzere sahneye davet etti. Salondan büyük alkış alan bu beklenmedik çağrıya kayıtsız kalamayıp Ömer Lütfi Mete’nin “Şehidin Destanı” adlı şiiriyle geceye ayrı bir renk katan Doç. Dr. Ahmet Doğan, okuduğu şiirin ardından sahneyi gecenin asıl sahipleri olan öğrencilerine teslim etti.

 

 

Dinletide Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri, okuduğu birbirinden güzel şiirlerle dinleyenleri Anka’nın kanatlarıyla Kaf Dağı’nın zirvelerinde seyre çıkardı. Ramazan Özdemir, Fuat Köroğlu, Sevilay Buse Gök, Hasibe Gündüz, İbrahim Saçak, Merve Döker, Hilal Özkaya, Müslüm Yavuz, Şeyma Ay, Sümeyye Akpınar, Enis Yalçın, Meryem Solmaz, Feyzanur Talu, Gülsade Gökdemir, Cansu Baykal, Kübra Gür, Mustafa Atalay, Gülsüm Arslan, Kübra Ünal, Sena Nur Ateş, Ahmet Şahin ve Elmas Küçükseren isimli öğrencilerin seslendirdiği türkü ve şiirlerle A. H. Tanpınar, A. Karakoç, A. İlhan gibi merhum şairler, Zümrüdü Anka gibi küllerinden yeniden doğarken, Sezai Karakoç, Yavuz Bülent Bakiler gibi yaşayan şairlerimiz de şiirlerinin bengisularıyla selamlandı.

Programda ayrıca Fakültemiz Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Arş. Gör. Meltem Yılmaz ve Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Cenk Şahin, gönül tellerimize dokunup acıyı, özlemi, hicranı ve aşkı en saf hâliyle yansıtan türkülerimizden bir demet sunarak medeniyetimizin ritme yansımış ses bayraklarını dalgalandırdılar.

Gecenin sonunda, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadir İlhan öğrencilere ve onlara rehberlik eden Arş. Gör. Hakan Çalık ile gecenin düzenlenmesinde gösterdiği gayretin yanı sıra güzel sesiyle de öğrencilere eşlik eden Arş. Gör. Meltem Yılmaz’a teşekkür belgelerini sundu.

Program, Prof. Dr. Nadir İlhan’ın dağ dağ, yayla yayla tüten türkülerle geceyi renklendiren Öğretim Görevlisi Cenk Şahin’e teşekkür belgelerini takdim etmeleriyle son buldu.